"Kosher" kelimesi, saf, uygun veya tüketime uygun anlamına gelen İbranice "kaşer" kökünden türetilmiştir.

Kosher beslenme düzeninin temelini oluşturan yasalara topluca kaşrut denir ve Yahudi kutsal metinler kitabı Tevrat'ta bulunur. Bu yasaların pratik uygulaması için talimatlar sözlü geleneklerden aktarılır. 

Koşer beslenme kuralları kapsamlıdır ve yalnızca hangi gıdalara izin verildiğini veya yasaklandığını özetlemekle kalmayıp aynı zamanda izin verilen gıdaların tüketimden önce nasıl üretilmesi, işlenmesi ve hazırlanması gerektiğinin de belirlenmesini sağlar.

Kosher belgesi tanzim etmek amacı ile tarafımızdan gerçekleştirilmekte olan Kosher Certification süreci işletmenizi ziyaret etmemizi ve Kosher statüsünü doğrulamak için tüm malzemelerin ve ürünlerin sıkı denetimini gerektiren bir süreçtir. Yahudi beslenme kurallarına uygun üretim yapan işletmeler Kosher Sertifikası almaya hak kazanırlar.

 

YAHUDİ BESLENME YASASI VE UYULMASI GEREKEN BAZI KURALLAR

 

Koşer kurallarının büyük bir kısmı, hayvansal gıdalara ve bunların nasıl kesilip hazırlanacağına yöneliktir.

 

Et ve Et Ürünleri:

 

Yahudi hukuku, etin koşer olarak kabul edilebilmesi için aşağıdaki kriterleri karşılaması gerektiğini belirtir:

  • İnekler, koyunlar, keçiler, kuzular, öküzler ve geyikler gibi geviş getiren ve yarık toynaklı hayvanlardan gelmelidir.
  • Karkasta Kosher olarak tüketilmesine izin verilen bölge hayvanların ön bölgesidir. Arka bölgenin tüketilebilmesi için özel işlemler gerekmektedir.
  • Tavuk, kaz, bıldırcın, güvercin ve hindi gibi bazı evcil kümes hayvanları Kosherdir.
  • Yahudi yasalarına göre hayvanları kesmek için eğitilmiş ve sertifikalandırılmış kasaplar vardır. Kesim bu kasaplar tarafından yapılmalıdır.
  • Etler Kosher olabilmesi için etin tuz yardımıyla kandan arındırılması gerekir.
  • Eti kesmek veya hazırlamak için kullanılan tüm kaplar Koşer olmalı ve sadece et ve et ürünleri ile kullanılmak üzere tasarlanmalıdır.

 

Aşağıdaki et ve et ürünleri Kosher olarak kabul edilmez:

  • Domuz, tavşan, sincap, deve, kanguru veya atlardan elde edilen etler.
  • Kartal, baykuş, martı ve şahin gibi yırtıcı veya çöpçü kuşlar.

 

Koşer balığı:

Kosher balıklar kanatlı ve pullu olması gerekir, örneğin somon, alabalık, ton balığı. Balık yağı ise kosher olarak tüketimine izin verilen balıktan elde edilmişse kaşerdir. Balıklar ritüel olarak kesilmeleri gerekmez. 


Koşer olmayanlar: yılan balıkları, balinalar ve tüm kabuklu deniz hayvanları (ıstakoz, kerevit, midye vb.). 
Kaşer olmayan balıklardan, gerçek havyar gibi balık yumurtası yasaktır. 

 

Tavuk yumurtası:

Temel olarak Kosher ve Parve'dir, ancak yumurtada kan damlası olmadığından emin olunmalıdır.

 

Kosher sütü:

Kosher hayvanlardan elde edilen sütler (İnek sütü, keçi sütü veya koyun sütü) Kosher'dir. Kısrak sütü veya deve sütü gibi diğer hayvanlardan süt alınması yasaktır.

 

Kosher sütü türevleri:

a. Krem, tereyağı, yoğurt ve krem ​​peynir temelde Kosher ve DAİRY'dir.

b. Hayvansal kaynaklı girdiden elde edilen peynir mayası ile yapılan sert peynirler ve peynirden elde edilen peynir altı suyu Kosher değildir.

c. Mikrobiellem Kosher mayası ile yapılan sert peynirler, ancak Rabbi gözetiminde yapıldığı takdirde Kosher olabilir. Aksi halde peynir Kosher değildir.

 

Süper Koşer Sütü (Chalav Yisroel):

CHALAV YISROEL”, statüsündeki sütler sağım sırasında başlayarak paketlemeye kadar harikulade bir gözetim altında gerçekleşmesi gerekir.

 

Böcekler:

Bütün böcekler yasaktır. Her un, örneğin elek kurtlarını çıkarmak için elenmek zorundadır. Marul veya karnabahar gibi tüm sebzeler böcek içermediğinden emin olmak için kontrol edilmelidir.

 

Koşer şarap:

a. Kökeni üzüm olan (şarap, konyak, üzüm suyu) her şey, Kosher olması için rabbi gözetimi altında yapılmalıdır.

b. Bütün asma türevleri (şarap sirkesi, tartarik asit, şarap alkolü), Kosher şarabından gelmedikçe Kosher değildir.

 

Kosher fırın ürünleri:

AFIYAT-YISROEL” adı, Rabbi değerlendirilmesine ek olarak, malların Mashgichim gözetimi altında pişirildiğini; yani haham temsilcisi maddeleri kontrol ettikten ve pişirme sistemini iyice temizledikten sonra fırını çalıştırmalıdır.

 

Etli - Parve - Sütlü (Süt):

Sütlü ve etli ürünler aynı anda tüketilmemesi gerektiğinden Musevi diyet yasasına göre gıdalar arasında sıkı bir mekansal ve zamansal ayrım gerektirir. O sebepten gıda maddeleri üç ayrı ürün grubuna ayrılır. Et içeren ürünlere "MEATY" süt içeren (süt veya süt türevleri) ürünlere "DAİRY" süt ve et içermeyen ürünler ise “PARVE” olarak adlandırılır.

MEATY ve DAİRY ürünler birlikte tüketilemez. Sütlü ürün yendiyse ancak belirli bir saat sonra et tüketilebilir. Parve ürünler ise nötır ürünlerdir hem sütlü hem de etli ürünlerle birlikte tüketilebilir.

 

Gıda endüstrisi için yağsız ham maddeler:

a. Kosher dışı hayvansal kaynaklı ürünlerden veya şaraptan elde edilen, örneğin jelatin, donyağı, hayvansal yağ, gliserin, stearin, emülgatörler, monogliserozlar, polisorbatlar, tartarik asit, shellac, köpük gidericiler (köpük giderici ajanlar), kıvılcım çıkarıcı ajanlar vb. Kosher değildir.

b. Balık jelatini, bitkisel jelatin, bitkisel gliserin veya emülgatör gibi ürünler Kosher hammaddelerdir.

 

Passover için Koşer (Fısıh)

a. Mart-nisan aylarında gerçekleşen ve bir hafta süren bu festivalde tahıl ürünleri (ekmek, unlu mamuller, un, un nişastası, bira, viski ve votka gibi tahıllardan yapılan içecekler) ve bunlarla temas eden tüm ürünler yasaktır. Bu nedenle, Fısıh üretimi ve ambalajlama sırasında ürünle temas eden tüm cihazlar, önceden rutin denetim altında iyice temizlenmelidir. Fısıh ürünler için özel bir Kosher sertifikası ve pul ile sağlanır.

b. Baklagiller, pirinç, mısır, soya fasulyesi içeren ürünlerin yanı sıra bunlarla temas eden ürünler, Passover için şartlı olarak izin verilir ve bu nedenle etiketlenmeleri gerekir (Kitniyot).

 

Süper Koşer (Mehadrin):

Badaz kalitesi olarak da adlandırılan bu atama, tüm üretim ve paketleme sürecinde haham denetlenmesi gerektiriyor.